Baza Wiedzy
Czym różni się wizyta poporodowa u ginekologa, od wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Po porodzie kobieta powinna odbyć wizytę u dwóch specjalistów – najpierw u ginekologa, a następnie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jeśli jednak ginekolog stwierdzi, że wszystko z nami w porządku, to czy druga wizyta jest konieczna?
Noszenie niemowlaka w pozycji pionowej – co warto wiedzieć, by nie zaszkodzić dziecku?!
Pierwsze miesiące po porodzie, to trudny okres dla noworodka. Musi dostosować się do nowych warunków – wyszedł ze środowiska wodnego, w którym było ciasno i ciepło, w którym słyszał przyjemny szum i bicie serduszka mamy.
Profilaktyka dna miednicy – Kasłanie (po porodzie i przy osłabionych mięśniach dna miednicy)
W czasie kaszlu, kichania czy nawet śmiania się, w naszym śródbrzuszu wzrasta ciśnienie. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale oddziałuje ono bezpośrednio na nasze mięśnie dna miednicy.
Pozycja ,,niedźwiadka’’- czy należy się martwić i co warto o niej wiedzieć
Obracanie się w pozycji leżenia jest jedną z ważniejszych funkcji, które niemowlak musi opanować, by jego rozwój motoryczny przebiegał w sposób prawidłowy. Obrót to złożona czynność!
OBRACANIE SIĘ NIEMOWLĄT
Obracanie się w pozycji leżenia jest jedną z ważniejszych funkcji, które niemowlak musi opanować, by jego rozwój motoryczny przebiegał w sposób prawidłowy. Obrót to złożona czynność!
Pierwsze miesiące mogą być trudne dla mamy i dziecka – dlaczego okres adaptacyjny jest tak ważny i jak wspierać malucha?
Mamy spodziewają się, że już zaraz po porodzie relacja z dzieckiem ułoży się idealnie. Oczekiwania nie zawsze jednak idą w parze z rzeczywistością, a codzienność może zaskoczyć. Nie powinnaś jednak martwić się taką sytuacją – to zupełnie normalnie. Dzieci i ich rodzice, potrzebują czasu na dotarcie, czyli tzw. okresu adaptacyjnego, w którym Ty i Twoje dziecko, dostosujecie się do nowej sytuacji.
Aktywna pozycja boczna – co to takiego?
Nazywana jest także pozycją amfibii lub ,,niskiego krasnala ogrodowego’’. Jest pozycją, w której niemowlę podpiera się na kończynie górnej (dolnoleżącej), wydłużonym obciążonym boku tułowia i stopie nogi odciążonej (górnoleżącej).
Czy warto zakładać dziecku niedrapki?
Niedrapki to malutkie, bawełniane rękawiczki bez palców, które zakłada się noworodkom i niemowlętom, aby nie podrapały się ostrymi paznokciami. Maluszki, które przychodzą na świat wykonują wiele niekontrolowanych ruchów, co może powodować podrapania. Rodzice, aby je przed tym ustrzec, zakładają im niedrapki. Czy jednak warto to robić?
5 powodów, dla których nie warto używać chodzików!
Często powtarza się, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i zdecydowanie jest to prawda. Niektóre maluchy, by osiągnąć pewne umiejętności ruchowe, potrzebują nieco więcej czasu od innych.
Jak zapobiec płaskiej lub krzywej główce u dziecka? Sprawdź, co warto wiedzieć o kształcie główki
W pierwszych miesiącach życia dziecka główka narażona jest na ryzyko pojawienia się zniekształceń. Kości czaszki są w tym czasie jeszcze delikatne, a szwy czaszkowe bardzo elastyczne. Niektóre noworodki przychodzą na świat z odkształceniem, u innych proces ten może postępować stopniowo. Ryzyko wystąpienia deformacji główki wzrasta w przypadku wcześniaków.
Czworakowanie, raczkowanie… Co warto wiedzieć? Przedstawiamy wszelkie FAKTY i MITY!
Statystycznie czworakowanie najczęściej opanowują niemowlaki na przełomie 8 i 9 miesiąca ich życia natomiast okno rozwojowe jest szerokie i mówi, że owej umiejętności możemy się spodziewać u dzieci między 6 a 12 miesiącem życia.
Jak warto podnosić niemowlaka?
Prawidłowa pielęgnacja dziecka bezpośrednio wpływa na kształtowanie się jego umiejętności ruchowych, relacji z otoczeniem, na poczucie bezpieczeństwa, komfortu, spokoju, wygodę zarówno dla maluszka, jak i rodzica.
Mózgowe porażenie dziecięce
To zespół wielu różnorodnych objawów zaburzeń, związanych z napięciem mięśniowym, postawą i ruchem. Powstałych na skutek uszkodzenia tkanki mózgowej w okresie jej rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, ale także w czasie porodu lub po urodzeniu.
Rehabilitacja blizn
Blizna jest tworem powstałym wskutek uszkodzenia skóry i powięzi. Takie okoliczności zachodzą m.in. podczas chorób skóry, urazów i interwencji chirurgicznej. Skuteczna rehabilitacja blizny pomaga zapobiegać i zmniejszyć dolegliwości powstałe przez obecność blizny.
Karmisz butelką? Koniecznie musisz to przeczytać!
Sposób w jaki karmisz swoje dziecko butelką jest niezwykle ważny. Nieprawidłowa pozycja może powodowań m. in. wady postawy.
Jak w warunkach domowych wspierać rozwój integracji sensorycznej naszego dziecka? Propozycje gotowych zabaw!
Każda zabawa i aktywność, którą dziecko w ciągu dnia wykonuje, może być wspaniałym narzędziem wspomagającym rozwój psychomotoryczny i komunikację naszego dziecka.
Owoce vs. soki
Owoce są ważnym składnikiem codziennej diety. Dostarczają znacznych ilości witamin i składników mineralnych. Mówi się, że szklanka soku może zastąpić jedną porcje. Czy rzeczywiście tak jest i możemy bezkarnie pić soki? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czy warto stosować dietę bezglutenową?
Od momentu, gdy dieta bezglutenowa zdobyła sławę, naukowcy szczególnie zwrócili na nią uwagę. Aktualnie pojawiło się wiele doniesień na temat glutenu, białka odpowiedzialnego za to zamieszanie.