Noszenie niemowlaka w pozycji pionowej – co warto wiedzieć, by nie zaszkodzić dziecku?!

Pierwsze miesiące po porodzie, to trudny okres dla noworodka. Musi dostosować się do nowych warunków – wyszedł ze środowiska wodnego, w którym było ciasno i ciepło, w którym słyszał przyjemny szum i bicie serduszka mamy.

Teraz odczuwa siłę grawitacji i powoli uczy się pracować siłą swoich mięśni przeciwko niej. Maluszek musi przyzwyczaić się i nauczyć nowych warunków.

Należy dać mu chwilę i wesprzeć go w poznawaniu swojego ciała, radzeniu z własnym napięciem mięśniowym oraz pracy przeciwko sile grawitacji. Dlatego nie warto pionizować go zbyt szybko. Osobiście uważamy, że jest wiele innych fajniejszych pozycji odciążeniowych, które polecamy -> przedstawiliśmy je m.in. przy okazji artykułu o podnoszeniu niemowlaka https://www.martik-med.pl/knowledge/jak-warto-podnosic-niemowlaka/

 

Zdajemy sobie sprawę, że poniekąd noszenie w pionie jest naturalne – dziecko zwrócone jest wtedy w stronę rodzica, czuje naszą bliskość. Niemowlak może wtulić się w rodzica, a my możemy na niego patrzeć. Taki sam efekt uzyskamy jednak kładąc dzieciątko na naszej klace piersiowej, gdy znajdujemy się w pozycji półleżącej, a będzie to łatwiejsza pozycja dla maluszka.

 

Jeśli jednak decydujesz się trzymać maluszka w pionie zwróć uwagę na JAKOŚĆ noszenia. Pamiętaj -> jeśli dzieciątko ma asymetrię ułożeniową lub trudności z regulacją napięcia mięśniowego to zdecydowanie odradzamy taki sposób noszenia, gdyż w pozycji pionowej utrwalają się oraz powiększają trudności.

Prawidłowa pozycja pionowa

👉 Pupka niemowlaka powinna być zaokrąglona.

👉 Nóżki zgięte w bioderkach i kolankach, odwiedzone oraz rozstawione na boki. Kolanka maluszka powinny znajdować się na wysokości bioderek (wówczas głowa kości udowej znajdzie się centralnie w panewce stawu biodrowego).

👉 Tułów powinien być prosty, a dzieciątko powinno być w nas wtulone. Nie może odginać się do tyłu. Nie może wychylać główki poza oś kręgosłupa.

👉 Tułów i główka nie powinny być całkowicie w pionie, dlatego rodzic powinien pochylić się lekko do tyłu (pamiętaj jednak, że wtedy przeciążasz swój kręgosłup, który i tak jest przeciążony przez ciąże).

👉 Pamiętaj, by dziecko zwracało główkę raz w jedną, raz w drugą stronę. W ten sposób będzie budować prawidłowy schemat ciała.

👉 Ustaw się przed lustrem i sprawdź, czy niemowlę nie skraca jednej ze stron ciała i czy kręgosłup nie jest ustawiony asymetrycznie. Jeśli dziecko skraca najczęściej ten sam bok, zrezygnuj z tego sposobu noszenia.

 

Dlaczego nie polecamy pozycji odgięciowej?

⛔ Sprzyja ona utrwalaniu się wygórowanego wzorca wyprostnego, pozycji odgięciowej. Dzieciątko czuje naszą rękę i jeszcze mocniej pcha w nią, odginając się jeszcze silniej,

⛔ Miednica jest niewłaściwie ustawiona w przodopochyleniu, a głowa kości udowej może wysunąć się z panewki stawu biodrowego.

⛔ Sprzyja powstawaniu niewłaściwej dystrybucji mięśniowej. Przednie pasmo mięśniowe nie jest stymulowane do pracy, a tylne nadmiernie.

⛔ Przeciążamy kręgosłup.