Rozstęp mięśni prostych brzucha

Mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części, położone symetrycznie po obu stronach linii środkowej ciała. Łączy je kresa biała będąca silnym pasmem łącznotkankowy. Mięsień prosty i kresa biała przyczepiają się do wyrostka mieczykowatego mostka i spojenia łonowego. Kresa biała jest węższa w okolicy klatki piersiowej ma około 1-1,5 cm, natomiast szersza przy pępku około 2—2,5 cm. Pod wpływem hormonów ciążowych kresa wiotczeje i dochodzi do rozejście się obu mięśni prostych na boki. Ma to na celu zwiększenie miejsca dla powiększającego się płodu. Po porodzie mięśnie powinny samoistnie powrócić do swojego poprzedniego ułożenia.

Niestety nie zawsze tak się dzieje. Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny wystąpienia tej nieprawidłowości. Jako główne czynniki ryzyka możemy wymienić: duży płód, dużą ilość wód płodowych, ciążę mnogą, nadmierny przyrost masy ciała, otyłość przed ciążowa, kolejne ciąże.

Skutki rozstępu mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia kobiety, ponieważ może wystąpić przepuklina brzucha; ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz nietrzymanie moczu. Ponadto brzuch niestety wygląda nieatrakcyjnie.

Jeżeli obawiasz się, że ten problem dotyczy także Ciebie, możesz sama spróbować wykonać prosty test:

Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych, kolanowych oraz stopami opartymi na podłodze.

Połóż palce wzdłuż linii środkowej ciała tuż nad pępkiem, lekko dociśnij do brzucha.

Trzymając palce w linii pośrodkowej brzucha, unieś nad podłogę głowę i barki. Sprawdź jak zachowują się Twoje palce dłoni leżącej na brzuchu.

Wynik testu: W przypadku rozstępu mięśnia prostego brzucha Twoje trzy lub więcej palców zagłębi się w kierunku trzewi jamy brzusznej, a po bokach powinnaś wyczuć napięte brzuśce obu mięśni prostych.

Przy pozytywnym wyniku lub w sytuacji kiedy masz problem z jego wykonaniem i oceną, warto skontaktować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą. Po zdiagnozowaniu rozstępu mięśnia prostego brzucha należy niezwłocznie rozpocząć odpowiednie ćwiczenia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.